Věděli jste, že nekupujete zajíce v pytli?

 

Často se argumentuje že i štěně s PP může, stejne jako "bezpapírák" onemocnět a proto je zbytečné za něj platit víc, když se stejně jedná o domácího mazlíka se kterým se nebude chodit na výstavy.

 

To je ale jen část pravdy a je proto dobré vědět, jak se chovatelské kluby, na rozdíl od nahodilého množení, snaží, aby se do reprodukčního procesu v registrovaných chovech dostávali pokud možno zdraví jedinci s odpovídajícími standardy plemene. Klub Bernských salašnických psů má systém nastavený tak, že první výběr chovných jedinců probíhá cca už v 7 týdnu věku štěněte a to kontrolou u chovatele a Hodnocením vrhu.

 

Kontrola vrhu je první základní posouzení štěňátka, odborným poradcem chovu, asi týden před odchodem štěňátka k novým majitelům. Poradce chovu štěně prohlédne a vyplní každému štěněti vlastní formulář Hodnocení vrhu. V posudku se hodnotí oči, zuby, srst, barva, znaky, exteriér, ocásek, hmotnost i povaha štěněte. Výsledek posudku je rozhodující pro následné vydání průkazu původu s hodnocením standard nebo nestandard. Standardní štěně je v budoucnu možné při splnění dalších kritérií uchovnit. Hodnocení nestandard je o tom, že v některém z hodnocených bodů se štěně odchyluje od standardu plemene více než je přípustné a nemusí to prioritně znamenat, že je štěně nemocné. I nestandardní štěně se ale může v případě zájmu zúčastňovat výstav a aktivit určených pro psy s PP. Jen v budoucnu nebude možné takové štěně uchovnit a zařadit do reprodukčního procesu plemene.

 

V každém případě si nový majitel od registrovaného chovatele neodnáší "zajíce v pytli" jako z množírny ale štěně s odborným posudkem o kterém (i o jeho předcích, kteří prošli podobným výběrem) měl možnost se hodně důležitých věcí dozvědět. I úplný laik má tak jistotu, že nekupuje "velblouda když chtěl lamu".

 

Na fotkách je vidět jak taková kontrola, před předáním štěněte novému majiteli, probíhá.


 


 

 

 

Zpět na úvodní stranu