Proč štěně s průkazem původu?

 

Věčné dilema a jedna z prvních otázek, kterou si kladou budoucí majitelé štěňátek.... a také věčné téma chovatelů, kteří se to zájemcům o štěňátka snaží vysvětlit. Základní rozdíl je, že chovatel chová štěňátka dle pravidel FCI a ČMKU a množitel nahodile množí bez jakýkoliv pravidel.

Vše začíná tím, že budoucí majitelé nechtějí pejska na výstavy a chov, ale pro potěšení a jako mazlíčka do rodiny. Proč tedy kupovat drahé štěně s PP když může i jako bezpapírák onemocnět? Jenže on to není zdaleka takový luxus a zbytečnost pořizovat si chlupatý přírůstek do rodiny s rodokmenem a leckdy vás vyjde ten papírový na menší peníze než ten bez PP, čemuž obvykle, bez vlastní smutné zkušenosti, málokdo uvěří. Mnohdy i rozdíl v ceně není až tak velký.


Pokud si pořizujete štěňátko bez PP, nikdy bez genetických testů nezjistíte kdo jsou jeho skuteční rodiče. Nikdo nekontroluje jejich zdravotní stav a zda jsou rodiče k chovu vůbec vhodní. Rodiče štěněte před krytím neprošli výběrem podle směrnic FCI a ČMKU a štěňata před odběrem nikdo zodpovědný nehodnotil.

 

I když vám chovatel rodiče ukáže, může to být pravda, ale také nemusí. Pes bez PP nemá povinné rentgeny DKK a DLK a už vůbec nemá nepovinná vyšetření OCD nebo genetické DN testy, takže nikdy nevíte do čeho jdete a co vám ze štěněte vlastně vyroste. Může to být kříženec podobný na vybranou rasu nebo i příbuzenská plemenitba. Stává se, že fena nebo pes rentgeny má, ale protože nejsou v pořádku, nemůže být nikdy uchovněn. S tím se samozřejmě množitel nechlubí a je jedno zda se jedná o množitele který má doma jednu fenu, nebo mnoho psů v klecích někde ve stodole. V každém případě je množitel každý kdo produkuje štěňata v rozporu s mezinárodními chovatelskými směrnicemi.

Častá nabízená varianta bývá, štěně bez PP po rodičích s PP. Většina množitelů ale PP rodičů vůbec nemá a spoléhají na to, že jej ani nebudete chtít vidět, nebo se lehce můžete setkat s plagiátem PP. A když už aspoň jeden z rodičů PP skutečně má, tak pročpak ho asi nemají jeho štěňata? Je možné, že rodiče jsou kvůli nějaké závažné vrozené nebo dědičné vadě vyřazeni z chovu, anebo ten množitel nechtěl věnovat čas a peníze na absolvování povinných pouhých dvou výstav a chovného svodu - bonitace. Jaký je to ale "chovatel", když neměl chuť a čas věnovat se svému psovi/feně. Proč si kupoval drahé zvíře a teď množí voříšky nebo křížence? Měl dost času a chuti se pořádně se věnovat štěňátkům, jejich správné výživě, výchově a socializaci a přísnému výběru chovného partnera nebo tu jde hlavně jen o peníze???

 

Může se stát, že si přivezete pejska domů, po pár dnech začne zvracet a mít průjem, vy skončíte u veterináře a dáte za léčebné výlohy leckdy víc než jste zaplatili chovateli za štěně. V konečném důsledku je možné, že dáte za léčení zvířete víc, než by stálo štěně s PP.


V případě, že se rozhodnete pro štěně s PP, máte nepoměrně větší předpoklad zdraví a stoprocentní jistotu, že kupujete skutečně vytouženou rasu. Chovatel s vámi sepíše kupní smlouvu, dostanete očkovací průkaz kde máte potvrzená veškerá absolvovaná očkování a odčervení. Dostanete protokol "Hodnocení vrhu" který vyhotoví poradce chovu při kontrole, těsně před odchodem štěňátek do nových domovů, kde každému štěňátku je v protokolu, bod po bodu, podrobně uveden posudek s konečným hodnocením zda je štěně standardní nebo nestandard. A hlavně máte jistotu, že rodiče štěňátka jsou chovná zvířata, která prošla přísnými kriterii bonitace a mají potřebná zdravotní vyšetření, aby mohla být zařazena do chovu.


Z PP poznáte rodiče, předky, prostě celý rodokmen kupovaného štěněte a dozvíte základní povinné a často i nepovinné zdravotní výsledky a výstavní úspěchy 4 generací předků. Chovatel Vám ukáže skutečnou matku štěňat, případně i otce, má-li ho doma v rodné chovatelské stanici. Všechna štěňata jsou označená čipem a pod tímto číslem vedená v plemenné knize, což slouží k jednoznačné identifikaci zvířete, na rozdíl od čipu štěněte bez PP, který není zárukou ničeho.
 

 

Prostě, když si koupíte štěně BSP s PP, tak Vám z něj vyroste Bernský salašnický pes a to nejen vzhledově ale i s jeho úžasnou povahou.


 

 

Zpět na úvodní stranu