Porod feny - co všechno musíme vědět ...

Předporodní přípravy
Cca 56 den březosti připravujeme feně porodní bednu. Velikost porodní bedny vhodná pro bernského salašnického psa by měla být cca 150 x 150 cm, vysoká cca 40 cm, s odnímatelným vchodem. Cca v 1/3 výšky strany umístěte hranolek cca 7x7 cm, který zabrání případnému zalehnutí štěňat (jako zábrany poslouží např. i namontované tyče od hrábí). Dno bedna mít nemusí. např. bednu postavíme na linoleum e máme kus linolea, které je určené do porodní bedny. Na linoleum potom dáváme fleece deky, které se vyznačují dobrou savostí, dobře se perou a rychle schnou, takže štěňata jsou na nich pěkně v suchu a teple. Fenu se snažíme zvykat na porodní bednu, dáme jí tam její deku, necháme ji tam spát. Některé feny si na porodní bednu zvyknout nechtějí a k odpočinku nadále volí své oblíbené místo. Před porodem feny se doporučuje zjistit si, která z okolních veterinárních ordinací má nepřetržitou službu nebo si přímo domluvit "svého" veterináře, který vám v případě komplikaci poskytne pomoc.

K porodu je dobré si nachystat:

  • teploměr (osvědčí se při "monitorování" porodu)

  • hadry, látkové plíny nebo buničitou vatu v dostatečném množství (měly by být vyprané a vyžehlené), kterými sušíme štěňata

  • nůžky a nit na případné podvázání pupečních pahýlů

  • dezinfekci (septonex) na pupeční pahýly

  • nádobu na odkládání plodových obalů, použitých hadrů

  • krabici vystlanou elektickou vyhřívací dečkou, pokrytou ručníkem nebo nějakým povlakem.Tam je dobré odkládát narozená štěňata, pokud fena zrovna tlačí štěně, aby je nezalehla

  • Calopet pastu - podáváme feně v průběhu porodu, je energetická a chutná a feně v případě početnějšího vrhu pomůže nasbírat potřebnou sílu

  • telefonní kontakt na svého veterinárního lékaře (pro jistotu na dva)


Jak poznáme, kdy fena začne rodit?
Od 58. dne gravidity je bezpodmínečně nutné měřit feně 2x denně v konečníku teploměrem tělesnou teplotu. Normální zdravá březí fena má stále od 37 do 39 stupňů. Teplotu je nutné měřit v pravidelnou hodinu. Je jedno, jestli v 7 a v 19 nebo ve 4 a v 16. Důležitý je odstup 12-ti hodin, který spolehlivě zachytí krátký pokles teploty před porodem. Fena v předporodní fázi, asi 36 hodin před začátkem porodu, náhle přechodně sníží svoji teplotu pod 37 stupňů. Při pravidelném měření pokles zachytíme. Je to jediný objektivní ukazatel, podle kterého může laik spolehlivě rozpoznat blížící se porod. Některé feny před porodem hledají tiché a tmavé kouty v bytě, jiné si hrabou pelechy, některé se odmítají venčit, jiným se spustí mléko, další nechtějí žrát a ….. některé jsou úplně normální. K odhadu začátku porodu tedy zbývá opravdu jen pravidelné měření.
 

U fen se příznaky blížícího porodu projevují individuálně. Mezi nepřehlédnutelné však patří hrabání (to může však být i 1-2 dny před zahájením porodu), neklid a při zahájení vlastního porodu zrychlené dýchání. V této době už by fena měla být pod dohledem.
 

Začátek porodu
Vypuzovací fáze prvního štěněte trvá 1-2 hodiny. Plod je vháněn děložními stahy k děložnímu krčku, který se pozvolna otvírá a zprůchodňuje porodní cesty. Při průchodu krčkem praská zevní blána plodového vaku a vytéká plodová tekutina (lehce lepkavá, barevně podobná moči), která zprůchodňuje a zvlhčuje porodní cesty. Vnitřní porodní obal (placenta) obepíná těsně plod a je naplněn malým množstvím tekutiny. Porod začíná porodními stahy. Jsou viditelné i pro laika. Feny tlačí a stahy vidíme zcela jasně. Pakliže fena do max. 20-ti minut neporodí plod, je nutné neprodleně navštívit ordinaci. Někde je problém. Buď jsou stahy slabé nebo se jedná o nepravidelnou polohu plodu, což obojí vyžaduje vždy odbornou pomoc.
 

Při porodním stahu pronikne váček (placenta) z přezky ven a po několika dalších je vypuzeno štěně. Udává se, že fyziologická poloha je hlavičkou napřed, ale ve skutečnosti poměr mezi "přední a zadní" polohou je zhruba 1:1. V případě, že se jedná o větší štěně nebo je již fena vysílena porodem, můžeme jí pomoci tím, že zlehka uchopíme hlavičku nebo pánevní končetiny štěněte mezi palec a ukazovák a tahavými pohyby pomáháme feně zásadně pouze vždy při stahu (když fena tlačí), případně si můžeme ještě pomoct tím, že fenu postavíme na zadní nohy a použijeme výše uvedenou manipulaci. Po vypuzení plodu se fena zklidní. Může následovat porod dalšího štěněte, ale také nemusí. Intervaly mezi jednotlivými štěňaty mohou být od několika minut až po 2-3 hodiny. Pakliže je fena klidná, evidentně netlačí, stará se o mimino (mimina), je vše v pořádku. Můžeme ji i vyvenčit (venčete ji, ale pod dozorem, aby vám fena někde na zahrdě neporodila další štěně), napojit a bude-li chtít, dát ji i krmení.

 

Fena si musí v průběhu porodu odpočinout a nabrat sílu, což může trvat i několik hodin. Platí však, že nesmí tlačit. Pokud porod trvá déle podáváme feně na posilnění calopet pastu (zakoupíte u veterináře). Interval delší než tři a více hodin již mohou značit začínající komplikace, ale vše je na zvážení chovatele a veterinárního lékaře. Rozhodně by však měly být intervaly "protahované" na 4 a více hodin signálem ke konzultaci s odborníkem. Přestávky mezi jednotlivými štěňaty se prodlužují ke konci porodu a bývají delší i u starších fen. Po porodu posledního štěněte se fena většinou evidentně zklidní a odpočívá. Toho můžeme využít k očištění porodního místa a výměny podložky.

Péče o narozené štěně
Štěně se narodí v obalu, tedy většinou. Někdy v případě komplikovanějšího porodu nebo většího množství štěňat vycházejí plody bez obalů. Ty jsou vypuzovány na závěr porodu. Proto je třeba kontrolovat počet štěňat a počet vypuzených "obalů", jelikož zadržená placenta může způsobit dosti závažné poporodní komplikace. V zásadě je vhodné vést si porodní sešit, do kterého značíme:
číslo štěněte čas pohlaví hmotnost zbarvení + znaky placenta (ano/ne) poloha ("přední/zadní) paspárky (ano/ne)
 

Normální fena obal rozkousne a štěně olíže. Zde se doporučujea feně pomoci. Postačí obal roztrhnout nehty a štěně vyloupnout. Pupeční šňůru je možno též přetrhnout nehty asi 10 cm od pupíku štěněte. Není nutné používat nůžky. Příroda je moudrá a pupečník se roztrhne přesně tam, kde je potřeba. Objeví se pár kapek krve a je klid. Pupečník se nemusí rutinně podvazovat. Jen v případě, že z něj krev odkapává po kapkách. K podvazu stačí jen běžná nit nebo lépe zubní nit. Podvážeme asi 1cm od pupku. Pupeční pahýl za několik dní seschne a samovolně odpadne. Úzkostná desinfekce pupíku nebo podvazu není příliš důležitá. Fena také nemá sterilní jazyk, když mimina olizuje, a zdravé štěně se s běžnými bakteriemi vyrovná.
 

Po vybalení z obalu štěňátko osušíme předem připravenými hadrami v poloze hlavou dolu a poté dáme feně olízat.
 

V případě, že štěně nedýchá, můžeme se pokusit o oživovací pokusy. Nejdůležitější je před prvním nadechnutím dostat veškerou případnou plodovou vodu ze štěněte. Proto uchopíme štěně do obou rukou za hřbet hlavičkou nahoru, rozkročíme se, natáhnete spojené ruce se štěnětem před sebe a silnými švihy do oblouku odstředivou silou dostáváme vodu z plic. Vytřeme do sucha tlamičku a nahmátneme puls. Pokud není, můžeme se pokusit o jemnou masáž srdce - uchopíme velmi zlehka hrudníček štěněte mezi palec a ukazovák a masírujeme. Po několika lehkých stiscích vždy zkontrolujeme situaci. K dostání jsou i vynikající speciální kapky respirot. Ty se kápnou problematickým štěňatům do tlamičky a pomáhají "nastartovat" srdíčko. Chce to trpělivost.
 

Normální zdravé psí mimino otevírá tlamičku, viditelně dýchá, kníká a dere se o své místo na slunci. V případě, že se fena hned o mimino či mimina nestará, nic se neděje. Je to normální. Má svých starostí dost. Štěňata dejte do krabice vystlané ručníky s vyhřívanou elektrickou podložkou (lze zakoupit ve zdravotních potřebách) popřípadě dejte pod ručníky pet láhev s teplou vodou z vodovodu. Novorozenci rychle vychládají a nemohou se aktivně zahřívat. PET láhev supluje teplo matky a udržuje mimina v tepelném komfortu.
 

Se štěnětem v obalu odchází většinou i placenta. Je to "krvavý kus masa" připojený ke štěněti pupeční šňůrou. Po vybalení plodu z obalu a oddělení pupečníku se automaticky oddělí i placenta. Zbytky obalů a placenty max. však 2-3 (jsou projímavé) dejte feně klidně sežrat. Placenta obsahuje látky, které urychlí porod, spustí mléko a vyčistí feně zažívací trakt . Pozření 2-3 placent je feně jen ku prospěchu. Pakliže placenta neodejde s plodem, opět se nic neděje. Je vypuzena s dalšími štěňaty nebo až po porodu. Zadrženou placentu či placenty pozná veterinář při kontrole.
 

Kojení a odstav
Štěňata jsou na mateřském mléku zcela závislá po dobu přibližně tří týdnů, kojena by však měla být nejméně po dobu šesti týdnů. Při kojení by se štěňata v žádném případě neměla vyrušovat, je potřeba nechat je v této době v klidu o samotě s fenou.

Přikrmovat štěňata pevnou stravou lze již od třetího týdne jejich života, kdy klesá produkce mléka u feny.

Štěně na nový způsob stravování navykáme nejprve tak, že mu ji nabídneme na prstě a necháme ochutnat. Později stravu nalijeme do mělké misky. Každé ze štěňat by mělo mít svou misku. Úplně jsou štěňata odstavena ve věku asi šesti týdnů, v tomto období kojí fena již pouze výjimečně.

 

 

Zpět na úvodní stranu